نوار قلب در منزل

  نوار قلب در منزل|نوار قلب آنلاین|نوار قلب چیست|نوار قلب در تهران


  نوار قلب در منزل ؛الکتروکاردیوگرام (ECG) اثری است که با ثبت و رونویسی جریان های الکتریکی که در طول هر انقباض قلبی از قلب عبور می کند، به دست می آید. این معاینه کلاسیک مشاوره قلب، امکان تکمیل معاینه بالینی را با سایر انواع اکتشاف عملکرد قلب (به عنوان مثال اولتراسوند) فراهم می کند.

   m/نوار قلب در منزل

  برای ارائه خدمات با شماره های ما تماس بگیرید

  معاینه بدون درد و بدون خطر، به لطف یک دستگاه کوچک قابل حمل، هولتر، ضبط الکتروکاردیوگرافی را می توان به طور مداوم طی چند روز انجام داد. بنابراین متخصص قلب می تواند ناهنجاری های گاه به گاه را که لزوماً در طول مشاوره پزشکی رخ نمی دهد، شناسایی و تجزیه و تحلیل کند.

   

  فعالیت الکتریکی قلب چیست؟

  قلب مجموعه ای از چهار حفره (دو دهلیز و دو بطن) است که توسط یک دیواره عضلانی احاطه شده است که توسط پایانه های عصبی عبور می کند. دیواره‌های بطن‌ها ضخیم‌تر از دیواره دهلیزها هستند و بنابراین می‌توانند خون را با نیروی بیشتری به حرکت درآورند.

   

  قلب مانند یک پمپ عمل می کند. خونی که از ماهیچه ها و سایر اندام ها (خون وریدی) می آید به گوش راست می رسد که با انقباض آن را به داخل بطن راست می راند. این به نوبه خود منقبض می شود و خون وریدی را به ریه ها می فرستد. خون اکسیژن دار به دهلیز چپ باز می گردد و آن را به سمت بطن چپ می راند. با انقباض شدید، این خون اکسیژن دار را از طریق شریان بزرگ، آئورت، به اندام ها می فرستد. انقباضات هر دو دهلیز، مانند انقباضات هر دو بطن، تمایل دارند همزمان رخ دهند.

   

  انقباضات لازم برای فعالیت قلبی توسط مجموعه‌ای از رشته‌های عصبی واقع در دیواره‌های قلب هماهنگ می‌شوند که به طور نسبی مستقل عمل می‌کنند، اگرچه فعالیت آنها نیز تحت کنترل سیستم عصبی مرکزی است. با هر ضربان قلب، یک تکانه الکتریکی (یا "موج") از قلب عبور می کند. این موج باعث انقباض عضله قلب می شود.

   

  جریان‌های الکتریکی که از میان این رشته‌های عصبی می‌گذرد، و همچنین جریان‌های ناشی از فعالیت ماهیچه‌های قلب، میدان‌های الکتریکی ضعیفی تولید می‌کنند که توسط الکتروکاردیوگراف (وسیله‌ای که برای ساختن نوار قلب استفاده می‌شود)، از طریق الکترودها (حسگرهای متصل به برق) برداشت می‌شوند. کابل ها) روی بدنه قرار می گیرد.

   

  "ECG" به چه معناست؟

  مخفف "ECG" اغلب در نامه ها و گزارش های پزشکی یافت می شود. این سه حرف مخفف کلمه Electrocardiogram هستند. الکتروکاردیوگرام آزمایشی است که فعالیت الکتریکی قلب هر فرد را اندازه گیری می کند.

   

  ردیابی نوار قلب چیست؟

  فعالیت الکتریکی قلب با هر یک از انقباضات آن متفاوت است. در طول حرکات قلبی، جریان الکتریکی تولید شده توسط سلول های ماهیچه ای قلب کم و بیش قوی، کم و بیش سریع، منظم یا نامنظم است. تغییرات طبیعی وجود دارد، برخی دیگر پاتولوژیک. این تغییرات در قالب یک منحنی به نام "ردیابی" الکتروکاردیوگرام ثبت می شود. بسته به دستگاه مورد استفاده، طرح بر روی کاغذ یا روی صفحه نمایش کامپیوتر، دامنه یا دستگاه قابل حمل ضبط می شود.

  برای انجام نوار قلب در تهران با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید

  یک الکتروکاردیوگرام چگونه به نظر می رسد؟

  انواع مختلفی از نوار قلب وجود دارد. برخی از آنها کاملاً بزرگ هستند و در گاری چرخدار قرار می گیرند (این نوع در بیمارستان ها استفاده می شود). برخی دیگر مدل‌های کوچک‌تری هستند که می‌توان آن‌ها را روی میز قرار داد یا حتی در کیف‌های کیفی حمل کرد، برخی دیگر مینیاتوری هستند و می‌توانند به اندازه یک کتاب شومیز باشند، آن‌ها مدل‌های قابل حمل هستند.

   

  آیا چندین نوع الکتروکاردیوگراف وجود دارد؟

  بله، آنها را می توان از طریق:

   

  -اندازه آنها (دستگاه قابل حمل یا غیر قابل حمل)

   

  - توسط رسانه ای که نمودار روی آن ضبط شده است (نقشه را می توان روی یک ورق کاغذ یا روی صفحه با ذخیره سازی داده ها در قالب الکترونیکی ضبط کرد).

   

  - بر اساس تعداد سنسورهای (الکترود) استفاده شده (که از 1 تا 10 متغیر است)

   

  قلب فعالیت الکتریکی دارد؟

  بله مثل همه ماهیچه ها. جریان الکتریکی برای تحریک انقباض قلب (سیستول) استفاده می شود. برخی از سلول های قلب مقدار بسیار کمی الکتریسیته تولید می کنند. جریان تولید شده بسیار کم است، در حد چند میلی ولت.

   

  کدام بخش از عضله قلب جریان الکتریکی تولید می کند؟

  قلب دارای دو بخش مجزا است: دهلیز و بطن. این دو قسمت (که به دلیل وجود دهلیز راست و چپ، مانند بطن راست و چپ، دوتایی نیز هستند) جریان الکتریکی تولید می کنند که باعث انقباض عضله قلب می شود. به طور معمول، جریان الکتریکی ابتدا در سطح دهلیزها (به ویژه در ناحیه کوچکی واقع در بالای دهلیز راست که "گره سینوسی" نامیده می شود) ایجاد می شود. سپس جریان در بقیه عضله قلب، بنابراین به سمت بطن ها منتشر می شود. این نقطه شروع در دهلیز باعث می شود که دهلیزها قبل از بطن ها زمانی که قلب به طور طبیعی می تپد منقبض شود (در این مورد به آن "ریتم سینوسی" می گویند).

   

  الکتروکاردیوگرام چگونه فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند؟

  بین دو الکترود، الکتروکاردیوگراف میدان الکتریکی ایجاد شده توسط فعالیت قلبی را می گیرد. بنابراین، موقعیت نسبت به قلب دو الکترود ثبت شده در یک لحظه معین است که ظاهر ردیابی را تعیین می کند. ضبط با تغییر متوالی جفت الکترودهای ثبت شده انجام می شود.

   

  سیگنال های الکتریکی شناسایی شده از درجه میلی ولت (mV) هستند. الکتروکاردیوگراف ها طوری کالیبره می شوند که سیگنال 1 میلی ولت منجر به انحراف ردیابی 1 سانتی متری (از خط پایه) می شود. علاوه بر این، نمودار با سرعت ثابت تنظیم شده در 25 میلی متر در ثانیه (1 میلی متر = 40 میلی ثانیه) باز می شود. بنابراین، تمام ECG ها را می توان با یکدیگر مقایسه کرد. در گذشته نوار قلب با استفاده از سوزن جوهر بر روی نوار کاغذی ردیابی می شد. امروزه، ردیابی‌ها به صورت دیجیتالی ثبت می‌شوند، که اجازه می‌دهد سیگنال فیلتر شود تا تداخل سایر عضلات (که همچنین میدان‌های الکتریکی تولید می‌کنند) یا محیط را حذف کند.

   

  ECG چه چیزی را می تواند تشخیص دهد؟

  ثبت فعالیت الکتریکی قلب می تواند اطلاعات زیادی را برای متخصص قلب به ارمغان بیاورد که آن را با توجه به وضعیت فرد، علائمی که احساس می کند و عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه یا سونوگرافی قلب تجزیه و تحلیل می کند.

   

  ECG می تواند ناهنجاری ها را تشخیص دهد:

  • ریتم قلب، برای مثال تپش قلب، انقباضات اضافی (اکستراسیستول)، یا فیبریلاسیون دهلیزی (انقباض نامنظم)،
  • هدایت تکانه های عصبی در دیواره های قلب، به عنوان مثال بلوکی که این رسانش را در قسمت های خاصی از قلب کند می کند،
  • حجم بخش‌های خاصی از قلب (دیواره‌های خیلی ضخیم یا حفره‌های خیلی گشاد شده)، به عنوان مثال در فشار خون شریانی شدید،
  • عضله قلب (به عنوان مثال، یک قسمت نکروزه پس از حمله قلبی)،
  • شستشوی قلب (به عنوان مثال آنژین صدری مرتبط با باریک شدن عروق کرونر)،
  • غشایی که قلب افراد را می پوشاند ("پریکارد")،
  • غیر قلبی، مانند عدم تعادل برخی الکترولیت ها (به عنوان مثال پتاسیم) یا بیماری های ریوی که می تواند منجر به مشکلات قلبی شود.

   

  ECG بخشی از معاینات بعدی برای اختلالات ریتم قلب، آنژین صدری، عواقب انفارکتوس میوکارد (عضله قلب)، پریکاردیت (التهاب پریکارد)، فشار خون بالا، تنگی عروق بزرگ و عروق کرونر است. نارسایی مزمن قلب، برخی بیماری های ریوی (که باعث افزایش فشار در حفره های قلب می شود) و غیره.

   

  همچنین ارزیابی واکنش بدن به تلاش مداوم (تست استرس) و یا اندازه گیری تأثیر تمرینات ورزشی بر ظرفیت های قلب را ممکن می سازد.

   

  چگونه می توان فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری کرد؟

  اندازه‌گیری این فعالیت با الکتروکاردیوگراف انجام می‌شود، دستگاهی که جریان را با گرفتن آن با استفاده از الکترودها جمع‌آوری و اندازه‌گیری می‌کند: اینها حسگرهای جریانی هستند که روی پوست اعمال می‌شوند. بسته به نوع دستگاه، الکترودها گلوله هایی هستند که روی سینه، مچ و پاها به پوست می چسبند، در موارد دیگر قطعات فلزی روی سینه قرار می گیرند و انگشتان روی آن قرار می گیرند.

   

  چرا فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری کنیم؟

  قلب ممکن است اختلالاتی داشته باشد. گاهی اوقات قلب به طور نامنظم یا با سرعت غیر طبیعی سریع یا آهسته می تپد. در این موارد ما از "اختلالات ریتم" صحبت می کنیم. این اختلالات با تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و در نتیجه با انجام ECG مورد مطالعه قرار می گیرند.

   

  شدت جریان الکتریکی تولید شده توسط قلب چقدر است؟

  این شدت بسیار کم است: در حد چند میلی ولت.

   

  "موج P"، "QRS SET"، "T WAVE": این به چه معناست؟

  نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب هر فرد را ثبت می کند. این با توجه به یک توالی دقیق متفاوت است: انتشار جریان از دهلیزها به بطن ها. در ردیابی ECG، ما می توانیم 3 دنباله اصلی را مشاهده کنیم:

   

  - موج P که مربوط به فعالیت الکتریکی دهلیزها در زمان انقباض آنها است

   

  - مجموعه QRS که مربوط به انقباض بطن ها است،

   

  - موج T منعکس کننده رپلاریزاسیون (بازگشت به فاز استراحت) بطن ها است.

   

  چگونه پزشکان ردیابی نوار قلب را تجزیه و تحلیل می کنند؟

  خواندن ECG در چند مرحله انجام می شود. آنهایی که مربوط به فعالیت دهلیزها، سپس بطن ها و در نهایت دوره استراحت قلب هستند. برای این، ما قسمت های مختلف خط را به نام "موج P" تشخیص می دهیم. "مجموعه QRS" و "موج T". این تحلیل گاهی اوقات پیچیده است. برخی از پزشکان عمومی می توانند این کار را انجام دهند، اما تخصص یک متخصص قلب اغلب ضروری است. تجزیه و تحلیل کامل یک ردیابی مسئولیت داروسازان یا پرستاران نیست. اما پس از آموزش می توانند ساده ترین ناهنجاری ها را تشخیص دهند.

  برای انجام نوار قلب در تهران با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید

  آیا می توان تجزیه و تحلیل ردیابی نوار قلب را به یک سیستم خودکار سپرد؟

  سیستم‌های تفسیر خودکار ردیابی ECG وجود دارد که می‌تواند ویژگی‌های بخش‌های مختلف ردیابی را گزارش و/یا توصیف کند. اما این تفاسیر نمی توانند جایگزین توصیه های پزشکی در صورت بروز یک ناهنجاری پیچیده شوند. به عبارت دیگر، آنالیزهای خودکار کمک های اولیه را ارائه می دهند که باید توسط متخصص قلب نشان داده و تأیید شود.

   

  ONE LEAD ECG چیست؟

  اصطلاح "سرب" (یا "سرب") به یک ویژگی فنی دستگاه ECG اشاره دارد. یک مسیر مربوط به یک مسیر (یک کانال) است که جریان اندازه گیری شده از آن عبور می کند. 1، 2، 3 و حتی 10 یا 12 دستگاه ECG سرب وجود دارد. می توانید آن را با یک بزرگراه با یک یا چند خط مقایسه کنید. هر چه دستگاه ECG لیدهای بیشتری داشته باشد، اطلاعات دقیق تری در مورد فعالیت الکتریکی قلب می دهد.

   

  تفاوت بین ECG تک یا چند لید چیست؟

  هر مسیر (یا سرب) مربوط به یک چشم (نقطه دید) است که فعالیت الکتریکی قلب را تماشا می کند. هرچه دیدگاه های بیشتری داشته باشید، بهتر می توانید فعالیت الکتریکی قلب را در حال حرکت از گوش ها به بطن ها مشاهده کنید (بنابراین از بالا به پایین و از جلو به عقب، زیرا قلب یک اندام سه بعدی است). ECG چند مسیری کمی شبیه سینمای سه بعدی است که نمای سه بعدی ارائه می دهد. ECG یک لید تنها در 2 بعد به قلب نگاه می کند.

   

  ECG چه چیزی می تواند منجر شود؟

  اطلاعات اصلی که توسط ECG یک مسیر داده می شود، تجزیه و تحلیل ضربان قلب و منشاء انقباض (دهلیز و/یا بطن) است. این برای تجزیه و تحلیل بیشتر بیماری های ریتم قلب کافی است.

   

  ECG سرب چه کاری را نمی تواند انجام دهد؟

  یک مسیر برای تجزیه و تحلیل تمام ویژگی های فعالیت الکتریکی قلب کافی نیست (زیرا اجازه نمی دهد یک "تصویر بزرگ" به دست آورید). در نتیجه، برخی از بیماری های قلبی را نمی توان با استفاده از ECG یک لید آنالیز کرد.

   

  آیا در عمل الکتروکاردیوگرام اتفاق می افتد؟

  نوار قلب توسط پرستار یا پزشک انجام می شود. باید بدون پیراهن دراز بکشی پرستار الکترودها را روی پوست قفسه سینه، مچ پا و مچ دست اعمال می کند. ثبت فعالیت الکتریکی قلب در یک یا دو دقیقه انجام می شود. هیچ درد یا احساسی وجود ندارد در مورد الکتروکاردیوگرام برای فروش به عموم، این شخص است که ضبط را انجام می دهد، نیازی به کمک پرستار یا پزشک نیست.

   

  الکتروکاردیوگرام (ECG) برای چیست؟

  ECG برای مطالعه فعالیت الکتریکی قلب که می تواند در برخی بیماری ها مختل شود استفاده می شود. تجزیه و تحلیل توسط یک پزشک، اغلب یک متخصص قلب، زمانی که بیماری قلبی پیچیده است، انجام می شود. اطلاعاتی که می توان از خواندن ECG به دست آورد به نوع ECG مورد استفاده یا زمانی که ردیابی ثبت شده است نیز بستگی دارد.

   

  ECG به طور مشخص این امکان را فراهم می کند که ببینیم آیا فعالیت قلب به درستی در سطح دهلیز تحریک می شود یا خیر. این اجازه می دهد تا ببینید که آیا سرعت مسیر الکتریکی بدون کاهش سرعت یا تاخیر انجام می شود یا خیر. ECG همچنین می تواند برای تشخیص شتاب غیر طبیعی ضربان قلب (تاکی کاردی) یا کاهش غیر طبیعی (برادی کاردی) استفاده شود. اندازه گیری دامنه و مدت امواج الکتریکی همچنین امکان تشخیص هیپرتروفی دیواره های قلب، گشاد شدن حفره ها یا عدم دپلاریزاسیون در نواحی خاص (انفارکتوس میوکارد) را فراهم می کند.

   

  چه زمانی نوار قلب باید انجام شود؟

  ECG را می توان در سه حالت مختلف انجام داد:

   

  به عنوان یک ارزیابی پیشگیرانه حتی اگر فرد از چیزی احساس یا شکایت نداشته باشد

   

  برای ارزیابی علائم یا ناراحتی

   

  برای نظارت بر یک اختلال قلبی از قبل شناخته شده

   

  در چه شرایطی نباید استفاده از ECG تک سرب پیشنهاد شود؟

  ECG یک سرب برای جستجو یا نظارت بر برخی اختلالات ریتم قلب مفید است. اما همه بیماری‌های قلبی ریتم غیرطبیعی قلب نیستند و همچنین ناهنجاری‌های پیچیده‌ای در ریتم وجود دارند که به‌اندازه کافی توسط ECG یک لید بررسی نشده‌اند. برای مثال، ECG یک مسیره نباید برای مطالعه بیماری‌های مرتبط با کمبود اکسیژن در قلب مانند انفارکتوس و نارسایی عروق کرونر استفاده شود.

   

  آیا ECG VÉROVAL با نوار مورد استفاده در مطب قلب و عروق قابل مقایسه است؟

  خیر ECG Veroval یک ECG یک مسیر است (به بالا مراجعه کنید) که یک دستگاه قابل حمل است.

   

  اپلیکیشن‌های تلفن هوشمندی وجود دارند که ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کنند: نظر شما چیست؟ آنها غیر قابل اعتماد هستند زیرا فعالیت الکتریکی قلب را ثبت نمی کنند، بلکه فقط سیگنال عبور گردش خون به نوک انگشت را ثبت می کنند.

   

   

  برای انجام نوار قلب در تهران با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید


  تلفن : 02122851038 02122851039 تلفن همراه : 09192340012 :

  ارتباط در بستر واتساپ با مددجویار
  Close and go back to page
  © شهریور 1401 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد مدد جویار محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو توسط OFOGHIT