کاتتر پلور

  کاتتر پلور|کاتتر پلور چیست|کاتتر گذاری ریه چیست|خرید کاتتر نفروستومی


  کاتتر پلور؛پلور چیست؟

  پلور یک لایه نازک و لغزنده از بافت است که به محافظت از ریه ها کمک می کند. 2 لایه جنب وجود دارد:

  لایه احشایی: لایه نازک و لغزنده ای که سطح ریه ها را می پوشاند.

  لایه جداری: لایه بیرونی که دیواره قفسه سینه و دیافراگم را می پوشاند.

  جنب ریه ها را بالشتک می کند و به آنها کمک می کند تا در حین نفس کشیدن آزادانه حرکت کنند. در بین پلور ناحیه ای به نام فضای پلورال یا حفره پلور وجود دارد. مقدار کمی مایع به نام مایع جنب در این فضا وجود دارد. به طور معمول 10-20 میلی لیتر (حدود 1 قاشق غذاخوری) مایع در این فضا وجود دارد.

   m/کاتتر پلور

  برای ارائه خدمات با شماره های ما تماس بگیرید

  مایع جنب از راه پوست یا تخلیه اسید

  مایع جمع آوری شده در ریه ها را می توان به راحتی تحت هدایت اولتراسوند تخلیه کرد. با این روش درمانی که به صورت پوستی انجام می شود، یعنی با یک سوزن کوچک از پوست، می توان بیماران خود را تسکین داد. قرار دادن سوزن با هدایت اولتراسوند در جلوگیری از آسیب های ناخواسته اندام بسیار مهم است. مهم ترین موضوعی که در تخلیه مایع ریه باید به آن توجه کرد، انجام این عمل نه به صورت کورکورانه، بلکه با راهنمایی سونوگرافی در بخش رادیولوژی مداخله ای است. به این ترتیب از بسیاری از عوارض در امان خواهید ماند. آبسه ها را نیز می توان با همان روش این روش تخلیه کرد. ساختاری که در اثر التهاب موضعی در هر قسمت از بدن ایجاد می شود، آبسه نامیده می شود. این آبسه‌ها را می‌توان بدون جراحی و با قرار دادن کاتتر تحت هدایت تصویربرداری، با خیال راحت تخلیه کرد.

   

  پلورال افیوژن چیست؟

  گاهی اوقات، مایع بیش از حد می تواند در فضای پلور جمع شود. این مایع اضافی پلورال افیوژن نامیده می شود. پلورال افیوژن می تواند به دلایلی مانند سرطان (بدخیمی)، نارسایی احتقانی قلب و عفونت ایجاد شود. حدود 40 درصد از پلورال افیوژن ناشی از سرطان است. سرطان های ریه و سینه، لنفوم و لوسمی سرطان هایی هستند که اغلب با پلورال افیوژن مرتبط هستند. پلورال افیوژن می تواند یک بار اتفاق بیفتد، یا ممکن است ادامه داشته باشد (مکرر).

  افیوژن پلور ممکن است یک یا هر دو ریه را تحت تاثیر قرار دهد. مایع اضافی باعث می شود ریه های شما به سختی کار کنند. علائم و نشانه های پلورال افیوژن عبارتند از:

  تنگی نفس

  سرفه کردن

  درد یا ناراحتی قفسه سینه

  کاهش وزن

  خستگی

   

     برای قرار دادن کاتتر پلور میتوانید از مددجویار کمک بگیرید کافیست با ما تماس بگیرید

  تجمع آب در فضای بین این غشاهای اطراف سطح خارجی ریه و سطح داخلی دیواره قفسه سینه را پلورال افیوژن می نامند. تولید روزانه مایع جنب در هر مثانه وجود دارد، اما معمولاً تجمعی وجود ندارد زیرا این مایع جذب می شود. به طور معمول، مایع بسیار کمی بین این دو غشا وجود دارد. به دلیل بسیاری از بیماری های ریوی یا خارج ریوی، به دلیل افزایش ترشح مایع و کاهش بازجذب، مقدار مایع بین غشاها افزایش می یابد. در چنین مواردی تصویری به نام پلورال افیوژن (پلورسی) رخ می دهد.

  این بیماری می تواند باعث طیف گسترده ای از شرایط شود، از جمله افزایش نفوذپذیری غشای پلور، مویرگ ریوی، داخل پلور منفی، کاهش فشار انکوتیک، و انسداد جریان لنفاوی.

   

  پلورال افیوژن آسیب شناسی بسیار شایعی است. این یکی از آسیب شناسی هایی است که در بیماری های قفسه سینه و جراحی قفسه سینه بیشتر با آن دست و پنجه نرم می کند. این گروهی از بیماری ها است که به دقت مورد مطالعه قرار گرفته اند و جراحان قفسه سینه در طول تاریخ پزشکی زمان زیادی را به آن اختصاص داده اند.

  بخش قابل توجهی از پلورال افیوژن به عنوان یک عارضه بیماری های سیستمیک به جای یک آسیب شناسی موضعی رخ می دهد. بنابراین پلورال افیوژن را باید به عنوان پیش ساز بسیاری از بیماری ها در نظر گرفت.

   

  علل پلورال افیوژن چیست؟

  پلورال افیوژن شایع ترین و دشوارترین تشخیص در تشخیص افتراقی است.

  علل شایع بیماری پلور

  بیماری های غیر بدخیم پلور

  مایع پلور به دلیل نارسایی احتقانی قلب

  شایع ترین علت پلورال افیوژن بیش از 60 درصد نارسایی احتقانی قلب است و معمولاً دو طرفه (60-80 درصد) است. ما به ندرت مایع را تخلیه می کنیم. گاهی اوقات اگر مکرراً عود می کند، به درمان پاسخ نمی دهد و باعث تنگی نفس شدید می شود، مایع را با یک کاتتر کوچک تخلیه می کنیم.

  بیشتربدانبد:انجام دیالیز در منزل-نوار قلب در منزل-نوار قلب در تهران

  مایع جنب پاراپنومونیک

  این بیشتر به این دلیل است که 20 تا 50 درصد بیماران مبتلا به ذات الریه باکتریایی پلورال افیوژن دارند و 10 تا 15 درصد آنها باعث ایجاد آمپیم (التهاب، چرک) به عنوان عارضه می شوند. این موارد

  ابتدا درمان آنتی بیوتیکی

  اگر آنتی بیوتیک به درمان جواب نداد و عارضه پیدا کرد، این مایع را با لوله توراکوستومی تخلیه می کنیم.

  گاهی اگر لوله با توراکوستومی به طور کامل تخلیه نشده باشد و مایع خود محدود شده و لوکول شود، VATS یعنی به صورت توراکوسکوپی، از یک سوراخ وارد می شویم، کیسه ها را به هم وصل کرده و آنها را خالی می کنیم.

  برخی موارد در دوره مزمن می آید، غشاهای ریه ضخیم می شوند، سپس غشای ریه را پوست می کنیم و آن را جدا می کنیم که به آن دکورتیکاسیون می گوییم و فضای پلور هم تمیز می شود و هم ریه کاملا باد می شود.

  مایع جنب ناشی از آمبولی ریه

  درمان پزشکی

  مایع جنب ناشی از سل

  اگر تشخیص در مایع پلور انجام نشود، با بیوپسی VATS تشخیص می دهیم.

  گاهی اوقات به طور کامل به درمان پاسخ نمی دهد، غشاهای ریه بسیار ضخیم می شوند و از تورم ریه جلوگیری می کنند، سپس در اینجا ما فرآیندی را انجام می دهیم که به آن DECORTICATION می گوییم که در آن غشای ریه را پوست می کنیم.

  سایر مایعات جنب ترانسوداتیو

  سیروز

  سندرم نفروتیک

  و برخی بیماری های سیستمیک

  برخی از داروها

  مایع پلور بدخیم

  مایع پلور بدخیم مرتبط با سرطان های ریه و سایر اندام ها

  مزوتلیومای بدخیم پلور (به تفصیل در یک موضوع جداگانه توضیح داده شده است)

   

     برای قرار دادن کاتتر پلور میتوانید از مددجویار کمک بگیرید کافیست با ما تماس بگیرید

  چگونه افیوژن پلور تشخیص داده می شود؟

  مراحل تشخیصی پلورال افیوژن چیست؟

  تشخیص پلورال افیوژن با شکایت و شرح حال و معاینه فیزیکی بیمار شروع می شود.

  شایع ترین شکایت و علامت در پلورال افیوژن درد قفسه سینه است. دو نوع درد قفسه سینه ممکن است رخ دهد. درد به صورت گزنده یا بی‌درد احساس می‌شود. اول از همه، درد قفسه سینه در هر دو مورد نشانه درگیری پلور جداری است. دومین علامت شایع سرفه در بیمار است.

  اشعه ایکس مستقیم قفسه سینه

  سی تی قفسه سینه

  توراکس

  گاهی اوقات می توان معاینات رادیولوژیکی پیشرفته تری (مانند MR و PET-CT) انجام داد.

  روش های تشخیصی تهاجمی در پلورال افیوژن

  توراسنتز: نمونه برداری از مایع جنب

  عملی است که با برداشتن حداقل 50 سی سی با سوزن 21 گرمی از مناسب ترین ناحیه ای که پلورال افیوژن در آن قرار دارد انجام می شود و کمترین عارضه را به همراه خواهد داشت. تصویر افیوژن جزییاتی است که ما را یک قدم به تشخیص نزدیکتر می کند. این مایع

  بیوشیمی

  میکروبیولوژی

  و به آسیب شناسی می رسد و تصمیم می گیرد که ناشی از چیست.

  بیوپسی سوزنی پلور

  بیوپسی پلور بسته تحت بی حسی موضعی انجام می شود. یک قطعه از جنب گرفته می شود.

  برونکوسکوپی

  به ندرت در برخی موارد می تواند تشخیصی باشد.

  توراکوسکوپی پزشکی

  بیوپسی بدون انتوبه کردن بیمار با بی حسی موضعی و آرامبخشی خفیف در حالی که بیمار بیدار است انجام می شود.

  مالیات بر ارزش افزوده

  این یک سیستم بیوپسی است که با لوله گذاری بیمار تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

  توراکوتومی

  این روشی است که گاهی اوقات در مواردی که تشخیص از روش های فوق نمی توان انجام داد و با بیهوشی عمومی انجام می شود.

   

  پلورال افیوژن چگونه درمان می شود؟

  درمان پزشکی

  درمان پلورال افیوژن با توجه به بیماری ایجاد کننده افیوژن متفاوت است.

  دیورتیک ها برای مایع درمانی به دلیل نارسایی قلبی شروع می شوند و پاسخ سریع حاصل می شود.

  گاهی در این مواقع اگر به درمان دارویی جواب نمی دهد و آب انباشته شده به حدی است که باعث ناراحتی تنفسی و تنگی نفس شدید می شود، ممکن است ترجیح دهیم این آب را با روش های مختلف تخلیه کنیم.

  توراسنتز

  مایع را با کمک آسپیراتور با سوزن ظریف تخلیه می کنیم. سپس معامله نهایی می شود. این فرآیند ممکن است مایع را به خوبی جنب تخلیه نکند. مایع راحت تر تخلیه می شود زیرا 3-4 روز باقی می ماند.

   

  پلوریک / کاتتر کوچک

  در درمان پلورال افیوژن بدخیم که در اثر گسترش سرطان به پلور رخ می دهد، آن را با این کاتتر تخلیه می کنیم که به آن پلوراکان می گوییم.

  این روش تحت بی حسی موضعی هم انجام می شود. بیمار بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان می تواند با این کاتتر به خانه برود و زمانی که مقدار مایع کم شد آن را خارج می کنیم.

  امید به زندگی در این بیماران مبتلا به پلورال افیوژن بدخیم به طور کلی کوتاه است. هدف آن تخلیه آب و جلوگیری از تجمع مجدد آب با درمان چسبی (پلورودز) است. اگرچه میزان موفقیت چندان زیاد نیست، اما امکان تکرار آن وجود دارد.

   

     برای قرار دادن کاتتر پلور میتوانید از مددجویار کمک بگیرید کافیست با ما تماس بگیرید

  توراکوستومی لوله

  گاهی این آب که در قسمت های مختلف بدن جمع می شود ملتهب شده و چرک را می بندد. ما ترجیح می دهیم این موارد را با توراکوستومی لوله ای تحت بی حسی موضعی تخلیه کنیم.

   

  توراکوسکوپی

  زمانی که تشخیص با روش‌های تهاجمی دیگر امکان ‌پذیر نباشد، ما توراکوسکوپی را ترجیح می‌دهیم.

  نمونه برداری مواد به اندازه کافی انجام شده است.

  با قرار گرفتن در معرض، ضایعات را می توان با چشم ماکروسکوپی مشاهده و ارزیابی کرد.

  اگر تصمیم گرفته شود که پلورال افیوژن بدخیم وجود دارد، پلورودز در همان جلسه انجام می شود تا مایع بیشتری تشکیل نشود. توراکوسکوپی موثرتر از روش های دیگر است زیرا پودر تالک در همه جا پاشیده می شود.

  ما از آن هم در تشخیص و هم در درمان استفاده می کنیم.

   

  کاتتر پلورال ساکن چیست؟

  اگر مایع موجود در فضای پلور شما مدام برمی گردد (افیوژن مکرر پلورال)، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بخواهد یک کاتتر پلورال ساکن را که اغلب پلور نامیده می شود، قرار دهد. کاتر پلور مایع اضافی را از داخل حفره پلور تخلیه می کند. می تواند به کاهش علائمی که دارید کمک کند.

   m/کاتتر پلور

  برای ارائه خدمات با شماره های ما تماس بگیرید

  کاتتر پلورال ساکن چگونه قرار می گیرد؟

  کاتتر پلور یک لوله انعطاف پذیر است که از طریق یک برش (برش) در قفسه سینه وارد می شود و در حفره پلور قرار می گیرد. کاتتر در حفره پلور قرار دارد و سوراخ های زیادی برای جمع آوری مایع اضافی در آن وجود دارد.

  کاتتر در خارج از بدن شما قرار می گیرد و در صورت عدم استفاده توسط یک بانداژ پیچیده می شود.

  کاتتر پلور معمولاً به عنوان یک روش سرپایی قرار می گیرد، به این معنی که می توانید پس از آن به خانه بروید. این روش معمولا 45-90 دقیقه طول می کشد. به شما IV داده می شود و برای خواب آلودگی دارویی به شما داده می شود. در طول روش:

  ارائه دهنده شما 2 برش کوچک (برش) روی پوست شما ایجاد می کند. یکی در فضای جنب که مایع در آن قرار دارد خواهد بود. دیگری چند اینچ زیر آن خواهد بود.

  ارائه دهنده یک تونل، یا مسیر کوچکی در زیر پوست، از یک برش به برش دیگر ایجاد می کند.

  کاتتر انعطاف پذیر پلور در حفره پلور قرار داده می شود. سپس ارائه دهنده شما کاتتر را از طریق تونل عبور می دهد. کاتتر از برش پایینی از پوست شما خارج می شود.

  اغلب، انتهای کاتتر بسته می شود. گاهی اوقات، یک کیسه زهکشی قرار می گیرد. ارائه دهنده شما به شما خواهد گفت که آیا کلاه یا کیسه زهکشی دارید.

   

  بعد از انجام عمل چه انتظاری باید داشته باشم؟

  اگر بعد از عمل به خانه می روید، باید از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند. ارائه دهنده شما به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید به فعالیت عادی خود بازگردید و چه زمانی دوش بگیرید. احتمالاً در ابتدا پرستاری را خواهید داشت که به خانه شما می آید. شما باید با ارائه دهنده خود تماس بگیرید اگر:

  درد فزاینده ای دارید

  به سختی نفس می کشی.

  تب یا لرز دارید (پزشک شما به شما می گوید که در چه دمایی باید تماس بگیرید).

  می بینید یا احساس می کنید که باندتان با زهکشی آغشته شده است.

  ناحیه اطراف برش های شما قرمز یا گرم است.

  مایعی که در حال تخلیه است کدر یا بوی بدی دارد.

  کاتتر بیرون می آید.

  لوله کاتتر آسیب دیده یا بریده شده است (در صورت وقوع ممکن است به شما یک گیره اضطراری داده شود. از این گیره برای بستن لوله یا فشار دادن محکم آن استفاده می شود تا مایع خارج نشود).

   

  چگونه از کاتتر پلورال ساکن خود مراقبت کنم؟

  تیم مراقبت های بهداشتی شما و پرستار مراجعه کننده به شما نحوه مراقبت از کاتتر و برش های پلور خود را آموزش می دهند. آن ها همچنین نحوه و زمان تخلیه مایع را به شما آموزش می دهند. هنگامی که احساس راحتی کردید، می توانید پانسمان خود را عوض کنید، بررسی کنید که کاتتر شما کار می کند و مایع را به تنهایی یا با کمک یک مراقب تخلیه کنید. به طور کلی:

   

  برای تغییر کمد لباس:

  پانسمان خود را حداقل یک بار در هفته یا طبق دستور ارائه دهنده خود تغییر دهید. اگر خیس، کثیف یا شل شده است، زودتر آن را عوض کنید.

  دست هایتان را بشویید.

  بخشی از کاتتر را که خارج از بدن است نگه دارید تا آن را در جای خود نگه دارید.

  رختکن قدیمی را بردارید و بیرون بیاندازید.

  دوباره دستان خود را بشویید.

  اطراف محل را به آرامی با آب و صابون روی یک پد گاز تمیز کنید.

  اتاق رختکن جدید را همانطور که توسط تیم مراقبت به شما آموزش داده شده است قرار دهید.

  دست هایتان را بشویید.

   

  برای تخلیه مایع جنب (با یک کاتتر درپوش):

  بیشتر اوقات، شما باید هر روز یا طبق دستور ارائه دهنده خود مایع را از پلور خود تخلیه کنید. اگر هنگام تخلیه مایعات دچار درد شدید، حدود 30 دقیقه قبل از تخلیه مایع، داروهای مسکن تجویز شده را مصرف کنید. ارائه دهنده شما به شما خواهد گفت که چه مقدار مایع باید تخلیه شود و چگونه باید باشد. گزارشی از زمان تخلیه، مقدار مایعی که تخلیه کرده‌اید و ظاهر مایع را یادداشت کنید. هرگز بیش از 1000 میلی لیتر در یک روز آبکش نکنید. اغلب اوقات، کاتتر پلور درپوش است و از یک بطری خلاء برای تخلیه مایع استفاده می شود.

  دست هایتان را بشویید.

  یک منطقه تمیز برای باز کردن منابع خود راه اندازی کنید.

  گیره نورد را روی کاتتر خود ببندید تا آن را ببندید.

  دوباره دستان خود را بشویید.

  طبق آموزش تیم مراقبت، درپوش قدیمی کاتتر را بردارید و بیرون بیاندازید.

  کاتتر را با یک دست بگیرید و با دست دیگر انتهای آن را با سواب الکلی تمیز کنید.

  بطری خلاء یک خط زهکشی کوتاه روی آن خواهد داشت. این خط زهکشی را در انتهای تمیز شده کاتتر PleurX قرار دهید.

  همانطور که توسط تیم مراقبت شما آموزش داده شده است، پیستون سفید را به بالای بطری فشار دهید. گیره خط کاتتر پلور خود را باز کنید.

  مایع به خودی خود تخلیه می شود، زیرا به داخل بطری خلاء مکیده می شود. می توانید با چرخاندن گیره روی کاتتر، جریان را کاهش دهید.

  مقدار مایعی که ارائه دهنده به شما گفته است را تخلیه کنید. بطری ها در کنار علامت گذاری شده اند تا بتوانید آنها را پیگیری کنید.

  پس از اتمام تخلیه، غلتک را روی کاتتر خود ببندید.

  خط زهکشی که به بطری متصل است را بردارید.

  دست هایتان را بشویید.

  انتهای کاتتر را دوباره با یک سواب الکلی تمیز کنید.

  یک کلاهک جدید در انتهای کاتتر خود قرار دهید.

  *اگر به جای کاتتر درپوش دار یک کیسه زهکشی دارید، ارائه دهنده شما به شما می گوید که چگونه و چه زمانی این کیسه را خالی کنید.

  تیم مراقبت شما به شما می گوید که چگونه مایعی را که تخلیه می کنید بیرون بیاورید، اما اغلب می توانید آن را در توالت بریزید. اگر در تخلیه مایع مشکل دارید یا اگر مایع خارج نشد، با ارائه دهنده خود تماس بگیرید تا راهنمایی شود.

     برای قرار دادن کاتتر پلور میتوانید از مددجویار کمک بگیرید کافیست با ما تماس بگیرید


  تلفن : 02122851038 02122851039 تلفن همراه : 09192340012 :

  ارتباط در بستر واتساپ با مددجویار
  Close and go back to page
  © شهریور 1401 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد مدد جویار محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو توسط OFOGHIT