داپلر عروق

  داپلر عروق|سونوگرافي داپلر عروق|داپلر عروق مغزی|داپلر عروق چیست


  داپلر عروق؛ سونوگرافی- داپلر عروقی

  سونوگرافی داپلر عروقی چیست؟

  اولتراسوند یک تکنیک پزشکی با استفاده از سونوگرافی است که امکان اکتشاف بدن انسان را با استفاده از فرآیندی شبیه به سونار می دهد. این اجازه می دهد تا بافت های مختلف و به ویژه دیواره رگ ها را تجسم کنید. اثر داپلر حرکت گلبول های قرمز خون را در داخل رگ ها اندازه گیری می کند، این امکان را برای تجسم گردش خون در شریان ها و وریدها فراهم می کند. اکتشاف سونوگرافی عروق شریانی و وریدی، امروزه به طور جدانشدنی، اولتراسوند و اثر داپلر را ترکیب می کند.

  داپلر عروقی یک تکنیک پزشکی است که برای اکتشاف عملکردی عروق خونی استفاده می شود. داپلر امکان مطالعه سرعت خون در رگ ها و شناسایی تمام ناهنجاری های جریان مرتبط با گردش خون وریدی یا شریانی ضعیف را فراهم می کند. این بیش از هر چیز یک معاینه است که برای متخصصان بهداشت، به ویژه آنژیولوژیست ها اختصاص دارد.

   m/داپلر عروق

  برای ارائه خدمات در منزل با شماره های ما تماس بگیرید

  چگونه برای داپلر عروقی آماده شویم

  داپلر عروقی یک معاینه ساده است که به طور متوسط ​​بین 15 تا 45 دقیقه طول می کشد، این یک معاینه بدون درد و غیر تهاجمی است، در این معاینه هیچ تابشی وجود ندارد که باعث می شود یک معاینه کاملا بی ضرر و قابل تکرار باشد. تا جایی که ممکن است. آماده سازی این معاینه نیاز به اقدام خاصی ندارد مگر در مورد اکتشاف عروق داخل شکمی که باید با معده خالی مراجعه کرد.

  در واقع، گازهای داخل شکمی می توانند از انتشار خوب اولتراسوند جلوگیری کنند که به طور قابل توجهی کیفیت تصاویر به دست آمده را تغییر می دهد. در حین اکتشاف عروق اندام تحتانی، لازم است از گذاشتن کرم، پماد یا روغن روی اندام تحتانی خودداری شود. این مواد می توانند در انتقال سونوگرافی به پوست اختلال ایجاد کنند.

  پزشک پروب اولتراسوند را با یک ژل آبی می پوشاند که انتقال اولتراسوند را تسهیل می کند. کاوشگر بر روی پوست در کنار عروقی که قرار است کاوش شود، منتقل می شود. معاینه دردناک نیست، فقط با توجه به نیاز معاینه، معاینه کننده می تواند کمی با پروب فشار دهد تا مقاومت عروق را آزمایش کند. او ممکن است از شما بخواهد که مانورهای خاصی را انجام دهید که به او کمک می کند رفلاکس در رگ های خونی را بررسی کند.

  این معاینه ای است که نیاز به تمرکز زیادی دارد، بنابراین اگر پزشک در طول معاینه زیاد با شما صحبت نکرد نگران نباشید.

  توجه داشته باشید که بین معاینه داپلر عروقی و آزمایش اکو داپلر تفاوت وجود دارد.

  اکو داپلر دستگاه کامل تری است. سونوگرافی داپلر یک معاینه است که ترکیبی از دو تکنیک تصویربرداری پزشکی است. سونوگرافی عروقی تکنیکی است که از انتشار اولتراسوند برای تجسم مورفولوژی رگ های خونی استفاده می کند و در طول اکتشاف عروق با داپلر همراه می شود. داپلر امکان مطالعه سرعت خون در رگ ها و تمام ناهنجاری های جریان مرتبط با گردش خون وریدی ضعیف را فراهم می کند.

   

   برای ارايه خدمات سونوگرافی داپلر عروق در منزل با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید

  انجام سونوگرافی داپلر عروقی

  برای دستیابی به این هدف، یک حسگر گیرنده فرستنده پس از پخش ژلی که برای ارتقای عبور سونوگرافی در نظر گرفته شده است، روی پوست می لغزد. این نیاز به تمرکز و هوشیاری زیادی از سوی اپراتور دارد. پس از سکوت احتمالی او غافلگیر و نگران نباشید. او پس از تکمیل بررسی، یافته های خود را به شما اطلاع خواهد داد. سپس می توانید تمام سوالاتی را که می خواهید بپرسید.

   

  مدت زمان امتحان

  این امتحان معمولا 15 تا 20 دقیقه طول می کشد.

   

  آیا سونوگرافی داپلر عروقی یک معاینه دردناک است؟

  خیر، این معاینه بدون درد است. هیچ جریان الکتریکی با پوست تماس ندارد. یک کاوشگر پوشیده شده با ژل آبی روی پوست قرار می گیرد تا اولتراسوند منتشر و دریافت کند. اگر اپراتور مجبور باشد کمی روی پروب اکو داپلر فشار دهد، حداکثر ممکن است معاینه کمی حساس باشد.

   بیشتربدانید:تزریق عضلانی در منزل-تزریقات در منزل-تزریق عضلانی در تهران-سونداژ معده چگونه است؟-سونداژ معده در تهران

  آیا آمادگی خاصی برای این آزمون وجود دارد؟

  به طور کلی این معاینه بدون هیچ آمادگی خاصی انجام می شود. با این حال، اگر قرار است عروق داخل شکمی تجسم شوند، ممکن است از شما خواسته شود که با معده خالی بیایید، گاهی اوقات حتی پس از چند روز رژیم غذایی مناسب. در واقع گازهای روده ای که اجازه عبور سونوگرافی را نمی دهند در انجام این معاینه بسیار اختلال ایجاد می کنند.

   

  اکو داپلر عروقی برای چه مواردی استفاده می شود؟

  معاینه برای کشف شریان ها و وریدها، اکو داپلر را می توان در موارد مختلف درخواست کرد.

  رایج ترین نشانه ها عبارتند از:

  تشخیص یا نظارت بر فلبیت؛

  تشخیص یا نظارت بر آرتریوپاتی محو کننده ("آرتریت")؛

  تشخیص یا نظارت بر آنوریسم آئورت شکمی؛

  کاوش شریان های کلیوی، به دنبال باریک شدن (به عنوان بخشی از ارزیابی علت شناسی فشار خون شریانی).

  پس از عمل بر روی یک شریان، صرف نظر از قلمرو مربوطه: عروق گردن، عروق شکمی، شریان ها و وریدهای اندام فوقانی یا تحتانی.

  کاوش گردش خون در عروق بزرگ مغز (تنه شریانی مغز) در ارزیابی بیماری‌های عصبی عروقی.

  سونوگرافی داپلر عروقی تشخیص و/یا نظارت بر تکامل یک تنگی (تنگی)، یک انسداد (ترومبوز) یا اتساع (آنوریسم) در شریان یا ورید را ممکن می‌سازد.

   

   برای ارايه خدمات سونوگرافی داپلر عروق در منزل با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید

  نتایج به زودی به شما اطلاع داده می شود؟

  پس از پایان معاینه، پزشک نتایج اصلی را به صورت بسیار مختصر برای شما توضیح می دهد. این نتایج همیشه با معاینه پزشکی بالینی (اطلاعات سوال، تاریخچه پاتولوژیک شخصی و والدین، لمس، بازرسی و سمع) مقایسه خواهد شد.

  سونوگرافی داپلر عروقی گاهی اوقات باید با معاینات دیگر، به ویژه رادیولوژی یا آنژیوگرافی تکمیل شود. یافته های سونوگرافی اغلب موضوع مشاوره چند رشته ای (پزشکان عروق، رادیولوژیست ها، جراحان عروق، متخصصین قلب و غیره) است. حداقل یک دوره 24 ساعته به طور کلی قبل از اینکه گزارش نهایی آزمون توسط دبیرخانه خدمات به شما تحویل داده شود، ضروری است. در صورتی که نتیجه معاینه آن را توجیه کند، ممکن است سونوگرافیک ملزم شود که مطالب را مستقیماً از طریق تلفن با پزشک معالج شما در میان بگذارد. برخی موارد خاص (بیمارانی که در خارج از منطقه پاریس زندگی می کنند یا در رفت و آمد مشکل دارند) ممکن است باعث شود که گزارش از طریق پست به خانه شما یا پزشک تجویز کننده ارسال شود.

   

  اکو داپلر عروقی در چند سوال

  سونوگرافی داپلر یک معاینه غیر تهاجمی است که به شما امکان می دهد رگ های خونی را بررسی کنید، به ویژه با مطالعه دیواره این رگ ها و سرعت جریان خون در شریان ها و/یا سیاهرگ ها.

  این تکنیک شامل اعمال یک پروب بر روی پوست در مقابل ناحیه مورد بررسی است و امواج اولتراسوند منتشر می کند که وقتی منعکس می شود، تصویری از رگ تشکیل می دهد. معمولاً با سونوگرافی همراه است، معاینه پس از آن "اکو داپلر" نامیده می شود.

  چه فایده ای دارد؟ در چه زمینه ای می توانیم ادعا کنیم؟ سونوگرافی داپلر چگونه انجام می شود؟ چگونه برایش آماده شوید؟ آیا خطراتی وجود دارد؟

  در این مقاله همه چیز را در مورد اکو داپلر به شما می گوییم!

   بیشتربدانید:فیزیوتراپی-فیزیوتراپی در منزل-پرستار ICU در منزل سعادت آباد-خدمات ICU در منزل شمال تهران-مراقبت از بیماران ICU در منزل

  داپلر یا اکو داپلر برای چه مواردی استفاده می شود؟

  داپلر یا اکو داپلر با هدف مطالعه گردش خون در شریان ها و/یا وریدها انجام می شود.

  معاینه اطلاعاتی در مورد ساختار این عروق (ضخامت دیواره، قطر و غیره) و شرایط جریان خون ارائه می دهد، در نهایت می تواند اطلاعاتی در مورد عروقی شدن خوب اندام های مختلف بدهد.

  می توان از آن برای اکتشاف شریان ها، در سطح محیطی: اندام تحتانی، اندام فوقانی، و همچنین کاروتیدها (شریان های گردن) یا آئورت (شریان بزرگی که از قلب شروع می شود) و برای معاینه استفاده کرد. وریدها: مشکوک به فلبیت، اکتشاف وریدهای واریسی.

  اکو داپلر امکان تجسم در سطح شریانی وجود پلاک های آتروما، باریک شدن (مطالعه جریان ها، تشخیص شدت را ممکن می سازد) یا اتساع غیر طبیعی (آنوریسم) را ممکن می سازد.

  به ویژه در مورد عوامل خطر قلبی عروقی (سیگار، دیابت، فشار خون بالا یا کلسترول اضافی) در جستجوی یک عارضه شریانی مفید است.

  در سطح وریدی، امکان تجسم لخته ها (فلبیت)، ارزیابی بسیار دقیق قبل از عمل وریدهای واریسی را فراهم می کند.

   

  چه زمانی تجویز می شود؟

  معاینه می تواند برای تشخیص یا نظارت بر تکامل یک آسیب شناسی انجام شود. همچنین باید در بارداری های پرخطر برای اطمینان از سلامت جنین تجویز شود، سپس داپلر جنینی است.

   

  داپلر یا اکو داپلر چگونه انجام می شود؟

  معاینه توسط آنژیولوژیست، متخصص قلب یا رادیولوژیست، چه در یک بیمارستان یا در یک مطب خصوصی انجام می شود.

  ناحیه مورد بررسی برداشته می شود و ژل (بر پایه آب) روی پوست اعمال می شود. بسته به نشانه و قلمروی که باید بررسی شود، ممکن است مانورهای فشرده سازی انجام شود، گاهی اوقات از بیمار خواسته می شود موقعیت خود را تغییر دهد یا تنفس خود را مسدود کند.

  معاینه می تواند 10 تا 30 دقیقه بسته به اختلال مشکوک و دشواری معاینه طول بکشد. تصاویر روی صفحه رونویسی شده و توسط متخصص پزشکی بررسی می شود. شنیدن صداهای مختلف در طول معاینه معمول است، این صداها جریان خون هستند.

   

   برای ارايه خدمات سونوگرافی داپلر عروق در منزل با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید

  چگونه برای داپلر یا اکو داپلر آماده شویم؟

  داپلر یک معاینه غیر تهاجمی و بدون درد و بدون عوارض است. در هر سنی قابل انجام است و هیچ گونه منع مصرفی ندارد. حتی می توان آن را بر روی نوزادان تازه متولد شده یا نوزادان نارس انجام داد تا ناهنجاری های عروقی یا قلبی احتمالی را بررسی کنند. معاینه نیازی به بیهوشی یا بستری شدن ندارد. به طور کلی، هیچ آمادگی خاصی لازم نیست. با این حال، در برخی موارد ممکن است نیاز به روزه گرفتن یا داشتن مثانه پر باشد.

   

  برای کدام بیماری های مشکوک داپلر یا اکو داپلر انجام می شود؟

    در صورت مشکوک شدن به آرتریت اندام تحتانی (درد عضلانی هنگام راه رفتن) باید اکو داپلر به طور سیستماتیک درخواست شود. یا ترومبوز شریان کاروتید).

  اکو داپلر شریانی همچنین بخشی از پیگیری پزشکی در بیماران دیابتی، سیگاری، بیماران عروق کرونر (سکته قلبی) است، که می تواند وجود آترواسکلروز (تنگ شدن شریان در اثر تجمع چربی) را در سطح آئورت، کاروتید نشان دهد.

  در سطح وریدی، اکو داپلر معاینه مرجع در صورت مشکوک شدن به فلبیت است.

  همچنین قبل از درمان واریس ضروری است. بسته به تشخیص، پزشک ممکن است مراقبت‌های خاصی را پیشنهاد کند، از پوشیدن جوراب‌های فشرده تا درمان جراحی.

  با توجه به جدی بودن برخی بیماری ها یا اهمیت درمان پیشنهادی، گرفتن نظر دوم می تواند راهی برای یافتن مناسب ترین درمان برای شرایط شما باشد. این می تواند به شما این امکان را بدهد که با درک بهتر بیماری خود و دید غنی تر از درمان های ارائه شده، در سفر سلامت خود مشارکت بیشتری داشته باشید.

   

  هدف از بررسی

  سونوگرافی داپلر عروقی یک معاینه ساده و بدون درد است که به شما امکان می دهد با استفاده از حسگر اولتراسوند ساختارهای مختلف عروقی (شریان ها و وریدها) را مطالعه کنید. این معاینه اطلاعاتی در مورد وجود ناهنجاری های عروقی (تنگی یا انسداد) ارائه می دهد و به ارزیابی شدت آنها کمک می کند. چندین رگ با این روش در اندام تحتانی، اندام فوقانی، گردن و شکم از جمله شریان های کلیوی قابل دسترسی هستند. کاوشگر اولتراسوند سونوگرافی های منعکس شده توسط اندام ها را منتشر می کند که امکان بازسازی یک تصویر پویا را روی صفحه نمایش می دهد. بنابراین هیچ استفاده ای از اشعه ایکس وجود ندارد. غربالگری برای برخی ناهنجاری ها ممکن است به پیشنهاد درمان مناسب یا انجام سایر معاینات تخصصی (آرتریوگرافی و غیره) منجر شود.

   

  قبل از امتحان

  هیچ آمادگی لازم نیست مگر در هنگام کاوش شریان های کلیوی. می توانید درمان خود را طبق معمول در کمی آب مصرف کنید. معاینه بدون بیهوشی انجام می شود و نیازی به مسکن نیست. در نهایت، به یاد داشته باشید که معاینات پزشکی قدیمی خود را همراه داشته باشید.

  معاینه در مطب پزشک انجام می شود. بسته به محل مورد مطالعه روی تخت، بدون پیراهن یا با لباس زیر نصب می‌شوید. پزشک پس از پخش ژل آب روی آن، پروب سونوگرافی را به ناحیه مورد بررسی منتقل می کند. برای معاینه شریان های کلیه ممکن است از شما خواسته شود که ریتم معمول تنفس خود را تغییر دهید. مدت زمان معاینه با توجه به آسیب شناسی که باید بررسی شود متفاوت است (حدود 30 دقیقه).

  عوارض

  سونوگرافی داپلر عروقی یک معاینه بدون خطر و بدون عوارض جانبی است.

   

  بعد از امتحان

  شما بلافاصله پس از اتمام معاینه، آزمایشگاه سونوگرافی را ترک خواهید کرد. شما می توانید تمام فعالیت های خود از جمله کار خود را هم از سر بگیرید.

   

  خلاصه:

  سونوگرافی داپلر یا سونوگرافی داپلر یک معاینه تصویربرداری پزشکی است که هدف آن مشاهده گردش خون در وریدها و عروق است. این سونوگرافی را ترکیب می کند که امکان تجسم عروق را با عملکرد "داپلر" فراهم می کند که امکان مشاهده شرایط جریان خون در این رگ ها را فراهم می کند.

  این یک معاینه پرکاربرد در قلب و عروق، پزشکی عروق و به طور کلی تصویربرداری است.

  هنگامی که سرخرگ ها را به طور خاص تجسم می کنیم از اکو داپلر شریانی و زمانی که رگ ها را تجسم می کنیم از اکو داپلر وریدی صحبت می کنیم.

   

  چرا سونوگرافی داپلر انجام دهیم؟

  سونوگرافی داپلر یک معاینه ساده، غیر تهاجمی و بدون درد است که امکان تخمین وضعیت سلامت یا عملکرد رگ های خونی را فراهم می کند. زمینه های کاربردی این آزمون متعدد است. اغلب برای موارد زیر تجویز می شود:

  تشخیص انسدادهای احتمالی عروق کرونر یا تشخیص بیماری قلبی (کاردیومیوپاتی)

  تشخیص اختلالات وریدی و شریانی مانند واریس یا ترومبوز وریدی (فلبیت)، آرتریت اندام تحتانی

  تایید تجمع پلاک های آترواسکلروتیک در شریان ها (آترواسکلروز)

  تشخیص یا نظارت بر بیماری قلبی که از بدو تولد شروع شده است (بیماری مادرزادی قلبی) یا یک ناهنجاری در دریچه های قلب (دریچه دریچه ای)

  تشخیص اختلال عملکرد تیروئید

  بررسی یا نظارت بر آنوریسم آئورت

  هر گونه ناهنجاری را قبل از جراحی، به عنوان بخشی از ارزیابی پس از عمل (گاهی اوقات پس از عمل نیز) بررسی کنید.

  مطالعه عروقی شدن بافت یا اندام و غیره

  این معاینه برای بدن بی ضرر است زیرا استفاده از سونوگرافی هیچ عواقبی برای سلامتی ندارد. بنابراین می توان آن را در هر سنی تمرین کرد و همچنین هر چند بار که لازم است تکرار کرد.

   

  چگونه برای سونوگرافی داپلر آماده شویم؟

  هیچ آمادگی قبل از سونوگرافی داپلر لازم نیست. اما برای اینکه عکسبرداری تغییری ایجاد نکند توصیه می شود از استفاده از کرم بدن و عطر خودداری کنید.

  برای برخی از معاینات آئورت، کلیه و شریان گوارشی، اکیداً توصیه می شود که یک رژیم غذایی بدون باقی مانده را به مدت 48 ساعت انجام دهید تا تجسم شریان های شکمی و لگنی تسهیل شود.

   

  سونوگرافی داپلر چگونه انجام می شود؟

  امتحان حدود نیم ساعت طول می کشد. بیمار روی تخت معاینه، در اتاقی تاریک دراز می کشد تا مشاهده تصاویر را تسهیل کند. اکو داپلر بدون درد است و مانند هر سونوگرافی با استفاده از یک پروب روی پوست در تماس با ناحیه مورد بررسی انجام می شود. پزشک ابتدا پوست را با ژل می پوشاند که کیفیت تصویر را بهبود می بخشد و حرکت پروب را آسان تر می کند.

  امواج اولتراسوند (اولتراسوند) به بدن نفوذ کرده، از رگ‌ها "جهش" می‌کنند و بنابراین به آنها اجازه تجسم را می‌دهند.

  هنگامی که سونوگرافی ها از جریان خون عبور می کنند، دستگاه می تواند "اثر داپلر" را مطالعه کند، که امکان تعیین سرعت و جهت جریان و همچنین مشخصه آن را، همگن یا متلاطم (در صورت بروز ناهنجاری، به عنوان مثال).

  این دستگاه انعکاس اولتراسوند را ضبط می کند و آنها را روی صفحه کامپیوتر بازتولید می کند. اطلاعات جریان خون نیز بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود. نتایج بلافاصله پس از معاینه به صورت شفاهی به بیمار اطلاع داده می شود و گزارش به او داده می شود.

   برای ارايه خدمات سونوگرافی داپلر عروق در منزل با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید


  تلفن : 02122851038 02122851039 تلفن همراه : 09192340012 :

  ارتباط در بستر واتساپ با مددجویار
  Close and go back to page
  © شهریور 1401 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد مدد جویار محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو توسط OFOGHIT