سونو کلیه و مجاری

  سونو کلیه و مجاری|سونوگرافی کلیه و مثانه|سونوگرافی کلیه و مجاری


  سونو کلیه و مجاری؛ سونوگرافی کلیه

  سونوگرافی کلیه را سونوگرافی کلیه نیز می نامند. سونوگرافی کلیه یک روش بسیار آسان برای بیمار است. برای معاینه ابتدا بیمار را به پشت می خوابانند و ژل اولتراسوند را روی شکم می زنند و کلیه ها را با پروب سونوگرافی معاینه می کنند. همچنین در هنگام سونوگرافی کلیه معمولاً بیمار دراز کشیده است.

   m/سونو کلیه و مجاری

  برای ارائه خدمات با شماره های ما تماس بگیرید

  سونوگرافی کلیه

  در طول سونوگرافی کلیه، ممکن است از بیمار خواسته شود که به پهلو بچرخد. هدف در اینجا تجسم کلیه و بافت های اطراف آن از زوایای مختلف است.

   

  چه چیزی در سونوگرافی کلیه بررسی می شود؟

  در سونوگرافی کلیه نه تنها کلیه های بیمار، بلکه مثانه و کانال های بین کلیه و مثانه نیز معاینه می شوند.

  این معاینه معمولاً توسط متخصصان اورولوژی درخواست می شود و این روش توسط پزشکان متخصص رادیولوژی انجام می شود.

  قبل از انجام این معاینه لازم نیست بیمار گرسنه باشد. قبل از سونوگرافی کلیه، بیمار باید با نوشیدن آب بیاید و ادرار را در مثانه خود جمع کند. برای معاینه باید مثانه پر باشد. سنگ کلیه در سونوگرافی کلیه قابل تشخیص است و تغییرات کلیه به دلیل عفونت نیز قابل بررسی است.

  در طول سونوگرافی کلیه، اندازه سنگ کلیه که باید تشخیص داده شود و محل آن در کلیه مشخص می شود، این تعیین از نظر برنامه ریزی درمان یا جراحی توسط متخصص اورولوژی مهم است.

   

   برای انجام سونو کلیه و مجاری در منزل با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید

  سونوگرافی کلیه

  سونوگرافی کلیه به سونوگرافی کلیه نیز معروف است و این معاینه یک معاینه بسیار آسان برای بیمار است. مشاهده کلیه و بافت های اطراف آن از زوایای مختلف امکان پذیر است. نه تنها کلیه های بیمار، بلکه مثانه و کانال های بین کلیه و مثانه نیز معاینه می شوند. اینکه آیا سنگ وجود دارد، آیا مشکوک به شن است، اندازه کیست های کلیه در صورت وجود و ویژگی های توده های کلیه در صورت وجود مشخص می شود. غدد فوق کلیوی بررسی می شوند.

  این معاینه معمولا برای اهداف کنترلی در بیماران دیالیزی یا برای پیگیری در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی طولانی مدت درخواست می شود.برای معاینه حداقل 7 ساعت ناشتا بودن و مثانه پر ترجیح داده می شود. علت انجام معاینه در حالت ناشتا بودن گاز کمتر در دستگاه گوارش و تجسم بهتر کلیه ها و مجاری ادراری است.

  سونوگرافی کلیه یک معاینه آسان و بدون دردسر برای بیمار است. در این معاینه، بیمار به پشت قرار می گیرد. ژل اولتراسوند روی شکم اعمال می شود. سپس پروب سونوگرافی روی شکم حرکت داده می شود و تصویربرداری از زوایای مختلف انجام می شود. در این مدت ممکن است از بیمار خواسته شود که به پهلو یا رو به پایین دراز بکشد. در حین معاینه می توان با تغییر موقعیت کلیه های بیمار را از زوایای مختلف مشاهده کرد.

   بیشتربدانید؛سونوگرافی تیروئید و نسج گردن-سونوشکم و لگن

  رادیولوژیست های سونوگرافی کلیه انجام می دهند

  این معاینه برای بررسی علت ناراحتی در بیمارانی که ناراحتی در کلیه و مثانه دارند انجام می شود. این معاینه معمولاً پس از معاینه عمومی که توسط متخصصان اورولوژی انجام می شود توسط پزشکان متخصص رادیولوژی آموزش دیده انجام می شود.

   

  قبل از سونوگرافی کلیه، ادرار باید پر احتقان باشد

  قبل از انجام این معاینه لازم نیست بیمار گرسنه باشد. البته قبل از معاینه، بیمار باید آب بنوشد و ادرار را در مثانه خود جمع کند. برای اینکه مثانه معاینه شود باید مثانه پر باشد. سنگ کلیه را می توان با سونوگرافی کلیه و همچنین تغییرات در کلیه به دلیل عفونت تشخیص داد.

  در طول سونوگرافی کلیه، اندازه سنگ کلیه که باید تشخیص داده شود و محل آن در کلیه مشخص می شود، این تعیین از نظر برنامه ریزی درمان یا جراحی توسط متخصص اورولوژی مهم است.

   

  در معاینه سونوگرافی کلیه بیمار دردی احساس نمی کند.

  گفتیم که برای انجام معاینه، بیمار باید آب فراوان بنوشد و از پر بودن مثانه اطمینان حاصل کند. در طول معاینه، معاینه در حالی انجام می شود که بیمار به پشت دراز کشیده است. اینکه کلیه ها در ناحیه کمر قرار دارند نیازی به انجام معاینه به صورت رو به پایین ندارد. اکثر بیماران ممکن است ترجیح دهند به صورت دراز بکشند زیرا فکر می کنند که در حین معاینه به کلیه ها نگاه می شود، اما متخصص رادیولوژی می تواند این کار را در حالی انجام دهد که بیمار به پشت دراز کشیده است. در برخی موارد ممکن است از بیمار خواسته شود که به پهلو بخوابد.

  به همین ترتیب، می توان دید که سنگ کلیه همیشه در کلیه نیست. در این صورت نیز مشخص می شود که آیا در مجرای کلیه به مثانه است یا اینکه در مثانه است. بررسی سنگ متحرک در کانال ممکن است به دلیل کوچک بودن سنگ دشوار باشد. بنابراین، آزمایش ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. در بیشتر مواقع علت درد بیماران سنگ گذر نیز با این معاینه مشخص می شود.

  سونوگرافی کلیه یک روش تصویربرداری غیر تهاجمی است که از امواج اولتراسوند برای به دست آوردن تصاویری از کلیه های شما استفاده می کند.

  این تصاویر می توانند به پزشک شما کمک کنند تا مکان، اندازه و شکل کلیه ها و همچنین جریان خون به کلیه های شما را ارزیابی کند. سونوگرافی کلیه معمولاً همراه با مثانه به عنوان سونوگرافی سیستم ادراری ارزیابی می شود.

  سونوگرافی یا سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند که توسط یک کاوشگر فشار داده شده روی پوست شما ارسال می شود. امواج صوتی در بدن شما حرکت می کنند، به اندام ها برخورد می کنند و به کاوشگر باز می گردند. امواج صوتی بازگشتی ضبط شده و به صورت دیجیتالی به تصاویر یا فیلم هایی از بافت ها و اندام های انتخاب شده برای بررسی تبدیل می شوند.

  سونوگرافی خطرناک نیست و عوارض جانبی مضر شناخته شده ای ندارد. برخلاف معاینه اشعه ایکس، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند.

   

  کلیه ها چگونه کار می کنند؟

  بدن مواد مغذی را می گیرد و آنها را به انرژی تبدیل می کند. پس از اینکه بدن مواد مغذی مورد نیاز خود را هضم کرد، مواد زائد آنها در روده و خون باقی می مانند.

  کلیه ها و سیستم ادراری مواد معدنی مانند پتاسیم و سدیم و آب را متعادل نگه می دارند و مواد زائدی به نام اوره را از خون دفع می کنند. اوره زمانی تولید می شود که غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت، مرغ و برخی سبزیجات در بدن تجزیه شوند. اوره از طریق جریان خون به کلیه ها منتقل می شود. کلیه ها همچنین اریتروپویتین را تولید می کنند، هورمونی که به تشکیل گلبول های قرمز خون و تنظیم فشار خون کمک می کند.

   

   برای انجام سونو کلیه و مجاری در منزل با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید

  سونوگرافی کلیه در چه مواردی انجام می شود؟

  اگر پزشک فکر می کند مشکلی در کلیه شما وجود دارد و به اطلاعات بیشتری نیاز دارد، ممکن است سونوگرافی کلیه را تجویز کند.

  شرایط اصلی که با سونوگرافی کلیه قابل تشخیص است عبارتند از: آبسه کلیه، انسداد مجاری ادراری، کیست کلیه، عفونت، سنگ کلیه، تومور کلیه.

   

  دلایل دیگری که ممکن است به سونوگرافی کلیه نیاز داشته باشید عبارتند از:

  برای بیوپسی سوزنی کلیه، هدایت در هنگام آسپیراسیون مایع از آبسه یا کیست کلیه

  این برای هدایت قرار دادن یک لوله زهکشی در کلیه شما است.

  تصاویر روتین از تصاویر محوری و عرضی تشکیل شده است. طول طبیعی کلیه تقریباً 11 تا 12 سانتی متر است. عرض معمولی حدود 4 تا 5 سانتی متر است. قشر کلیه باید از نظر اکوژنیسیته، کانتور و ضخامت ارزیابی شود.

  قشر کلیوی طبیعی در مقایسه با کبد و طحال، ایزو یا هیپواکویک است. گاهی اوقات یک برآمدگی قوز شکل در قشر در قسمت میانی کلیه چپ دیده می شود. این به دلیل فشرده شدن طحال روی کلیه چپ رخ می دهد و ویژگی های پارانشیم طبیعی را نشان می دهد.

  کلیه ها باید از نظر آتروفی، بافت اسکار، کلسیفیکاسیون، هیدرونفروز و توده بررسی شوند.

  مدولای کلیه حاوی هرم هایی است که نسبت به قشر آن هیپواکویک هستند. سینوس کلیوی بیشتر در مرکز قرار دارد و ثانویه به بافت چربی اکوژنیک به نظر می رسد. سینوس کلیه شامل: شاخه های اصلی شریان و سیاهرگ کلیوی، سیستم جمع کننده و لنفاوی است.

  هنگامی که هیدرونفروز وجود دارد، سیستم جمع آوری آسیب دیده باید همیشه با طرف مقابل مقایسه شود. این اطلاعات در مورد هیدرونفروز یک طرفه یا دو طرفه، سطح و محل انسداد می دهد. اگر شواهدی از هیدرونفروز وجود داشته باشد، اندازه کلیه را می توان با مطالعات قبلی مقایسه کرد.

  تشخیص سنگ کلیه با سونوگرافی به موارد زیر بستگی دارد: اول اینکه اندازه و محل سنگ از عوامل اولیه هستند، در حالی که ترکیب سنگ کلیه، وضعیت هیدراتاسیون، هیدرونفروز، بیماری کلیوی و عروقی از عوامل ثانویه هستند.

  یکی از شایع ترین ناهنجاری ها در کلیه ها کیست است. کیست ها معمولاً بدون علامت هستند. کیست های بدون عارضه دارای دیواره نازک، دارای محتوای آنکئویک و افزایش رسانایی صدا هستند.

  کیست ها می توانند از نظر اندازه بسیار متفاوت باشند. ارزیابی دقیق دیواره کیست و حذف جزء جامد بسیار مهم است. در مورد اجزای جامد یا پارگی ها، خصوصیات اضافی با استفاده از CT شکم نشان داده شده است.

  یکی از شایع ترین ضایعات بدخیم در کلیه، کارسینوم سلول کلیه (RCC) است. این معمولاً یک توده جامد با الگوی پژواک و عروقی ناهمگن است.

   برای انجام سونو کلیه و مجاری در منزل با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید


  تلفن : 02122851038 02122851039 تلفن همراه : 09192340012 :

  ارتباط در بستر واتساپ با مددجویار
  Close and go back to page
  © شهریور 1401 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد مدد جویار محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو توسط OFOGHIT