سونو پلور

  سونو پلور|تشخیص پلورال افیوژن در گرافی|تفسیر آزمایش مایع پلور


  سونو پلور؛ تعریف: پلورال افیوژن چیست؟

  پلورال افیوژن به وجود مایع در حفره پلور اشاره دارد: به آن پلوریت نیز می گویند. جنب به طور دقیق تر التهاب پلور است. این غشاء داخل دیواره قفسه سینه را می‌پوشاند، بنابراین ریه‌ها را در بر می‌گیرد و از آن محافظت می‌کند. پلوریت می تواند خشک باشد، در این صورت ما بیشتر از پلوریت صحبت می کنیم یا با وجود مایع، از این رو اصطلاح پلورال افیوژن را می گویند. این وضعیت اغلب در مواجهه با مشکلات تنفسی مشکوک است و اشعه ایکس قفسه سینه تشخیص را تایید می کند.

   

  d/سونو پلور

  برای ارائه خدمات با شماره های ما تماس بگیرید

  سونوگرافی پلور ریوی برای متخصص ریه

  در طول بیست سال گذشته، سونوگرافی موضوع مورد توجه مجدد برای اکتشاف ریوی به معنای وسیع بوده است. نیاز به دسترسی به ابزاری برای کاوش سریع در کنار بالین بیمار در شرایط بحرانی منجر به توسعه نشانه‌شناسی اولتراسوند پلرو-ریوی شده است تا جایی که آن را به یک ابزار تشخیصی انتخابی تبدیل کرده است که استفاده از آن اکنون فراتر از بخش های مراقبت های ویژه و خدمات اورژانس چارچوب دقیق. با تشخیص تومورهای قفسه سینه یا اکتشاف سندرم های بینابینی، تمایل بیشتری به ادغام در فعالیت روزانه متخصص ریه دارد. این مقاله مروری است بر امکانات ارائه شده توسط سونوگرافی در این زمینه با مزایا و محدودیت های آن.

   

  نمودار پلورال افیوژن

  علل

  علل مختلف پلوریت می تواند تروما، عفونت، التهاب ساختارهای مجاور، رشد سرطانی، گاهی اوقات نارسایی قلبی، بیماری کلیوی یا کبدی باشد. این متخصص ریه هشدار می دهد: وقتی صحبت از یک بیماری عفونی می شود، اگر تب دارید، همیشه یک اورژانس درمانی است.

   

  علائم

  "علامت اصلی پلوریت، هر علتی که باشد، تنگی نفس است که به دلیل فشرده شدن ریه های فرد  است. بسته به بیماری هایی که باعث پلورال افیوژن می شوند، ممکن است درد در قفسه سینه ظاهر شود

   

   بیشتربدانید؛نوار قلب در منزل - نوار قلب در تهران - هولتر ریتم و فشار خون در منزل

  چه درمان هایی برای درمان پلورال افیوژن؟

  درمان علت ممکن است افیوژن را از بین ببرد، اما گاهی اوقات مایع باید با سوزن برداشته شود تا ماهیت آن مشخص شود و ممکن است جراحی برای برداشتن پلور آسیب دیده و جلوگیری از عود آن لازم باشد. "مرحله اول درمان تخلیه ی مایع جنب است: یا در حین سوراخ کردن و یا از طریق تخلیه قفسه سینه که تحت بی حسی موضعی انجام می شود. در عین حال، بیماری که پلوریت با آن همراه است باید درمان شود. به عنوان مثال، اگر پلوریت باشد. که نشان می دهد متاستازهای سرطان سینه وجود دارد، برای جلوگیری از برگشت مایعات باید معاینه و درمان سریع انجام شود.» این متخصص ریه می گوید.

   

   برای ارايه خدمات پزشکی با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید

  چرا سوراخ؟

  پلوریت یک بیماری نیست بلکه یک علامت است. بیش از 60 علت پلوریت وجود دارد که دو علت اصلی آن علل سرطانی و علل عفونی با سل و پلوریت چرکی است که اورژانس های درمانی مطلق را تشکیل می دهند. برای تمایز بین این علل مختلف، ما برای انجام پونکسیون پلور، یعنی مقدار مشخصی مایع مصرف می کنیم تا بتوانیم آن را تجزیه و تحلیل کنیم، وجود میکروب، سلول های سرطانی و ارزیابی التهاب، سوراخ کردن باید با بی حسی موضعی انجام شود. دکتر مانگیاپان می گوید: وقتی به خوبی انجام شود، به هیچ وجه درد ندارد و هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند.

   

  عوارض

  پلوریت می‌تواند با فشارهایی که روی ریه‌ها، قلب و دیافراگم وارد می‌کند، بکشد، اما برای جلوگیری از آن، تخلیه مایع کافی است. بنابراین بیشتر بیماری مورد بحث است تا خود پلوریت که خطر ایجاد عوارض را به دنبال دارد.

   

  معرفی

  قفسه سینه و هوای موجود در ریه از دیرباز به عنوان موانعی بر سر راه اکتشاف ریه توسط اولتراسوند در نظر گرفته شده است. در عصر تکنیک‌های تصویربرداری پیشرفته‌تر مانند توموگرافی کامپیوتری و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، دهه‌های گذشته با اشتیاق روزافزون برای سونوگرافی پلور-ریوی (US) مشخص شده‌اند. طبق توصیه‌های بین‌ المللی عمل خوب، ایالات متحده باید مقدم باشد. هر عمل پلور برای محدود کردن خطر عوارض و بهبود عملکرد تشخیصی. به نظر می رسد این امر از آموزش هدفمند با هدف بهترین استفاده از این ابزار تشخیصی جدا نیست.

   

  دیواره قفسه سینه و ریه طبیعی است

  در بروز طولی (جمجمه-دمی) دیواره نرمال با راس هایپراکوی دنده ها، مخروط سایه آکوستیک آنها و فضای بین دنده ای نشان داده می شود. در حدود 0.5 سانتی‌متر زیر سیگنال دنده‌ها، خط افقی هایپراکو، رابط جداری-ریوی یا خط پلور را که مربوط به پلور احشایی است، ایجاد می‌کند.

   

  سونوگرافی قفسه سینه یا سونوگرافی ریه

  سونوگرافی قفسه سینه و ریه شامل انجام سونوگرافی از ریه و اندام های قفسه سینه است. این یک تکنیک تصویربرداری نسبتاً جدید است اما کاربردهای متعددی دارد.

  اصول اصلی چیست؟

  این معاینه برای چه کسانی است، در چه شرایطی؟

  امتحان چطوره؟

  موارد منع مصرف، خطرات چیست؟

  نتایج معاینه: عوارض احتمالی، پیگیری پزشکی...

   بیشتربدانید؛سونوگرافی تیروئید و نسج گردن-سونوشکم و لگن-سونو کلیه و مجاری

  اصول اصلی چیست؟

  سونوگرافی قفسه سینه و ریه شامل انجام سونوگرافی از ریه و اندام های قفسه سینه است. این یک تکنیک تصویربرداری نسبتاً جدید است اما کاربردهای متعددی دارد. سونوگرافی یک تکنیک تصویربرداری اولتراسوند است. کاوشگر اولتراسوند را می فرستد که از ساختارهای آناتومیکی منعکس می شود و دوباره توسط پروبی که تصویر را بازیابی می کند، گرفته می شود. هوا، که عمدتاً ریه را تشکیل می دهد، دارای ویژگی خاصی است که اولتراسوند را منعکس نمی کند. به همین دلیل است که برای مدت طولانی از سونوگرافی ریه کم استفاده می شد.

  با این حال، توسعه دانش و همچنین ماشین های اولتراسوند اکنون انجام این نوع معاینه را ممکن می سازد.

   

  این معاینه برای چه کسانی است، در چه شرایطی؟

  سونوگرافی قفسه سینه به ویژه در چندین موقعیت مفید است:

  کمک به تشخیص افیوژن پلور (پوشش ریه)، خواه این افیوژن هوا (پنوموتوراکس) یا ترشح مایع (پلوریت) باشد. در این مورد، سونوگرافی عمدتاً به پزشک کمک می کند تا برای تخلیه این افیوژن، سوراخ یا تخلیه پلور را انجام دهد. سونوگرافی ایمنی ژست را تقویت می کند و امکان تخلیه با کیفیت بهتر (کارآمدتر) را فراهم می کند.

  کمک به تشخیص بیماری های مسئول نارسایی حاد تنفسی. در کنار بالین بیمار انجام می شود و اطلاعات مهمی را برای راهنمایی درمان ارائه می دهد.

  کمک به تشخیص و نمونه برداری (بیوپسی) از گره های خاص ریه (در صورت قرار گرفتن در نزدیکی پلور). اپراتور می تواند آنها را پیدا کند و احتمالاً آنها را با استفاده از یک سوزن تحت کنترل بینایی اولتراسوند سوراخ کند. این می تواند از حرکات تهاجمی تر جلوگیری کند.

   

   برای ارايه خدمات پزشکی با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید

  امتحان چطوره؟

  این معاینه بسیار ساده و کاملا بدون درد است. دستگاه مورد استفاده یک اسکنر اولتراسوند معمولی است. از آنجایی که از سونوگرافی استفاده می کند، یک معاینه غیر تابشی است.

  بیمار در کنار اپراتور نشسته یا دراز کشیده است. دومی یک ژل آبی را روی قفسه سینه (برای بهبود انتقال اولتراسوند) بیمار اعمال می کند، سپس پروب را از روی قفسه سینه عبور می دهد و تصاویر را به صورت زنده روی صفحه تماشا می کند. این کاملا بدون درد است و هیچ ناراحتی ایجاد نمی کند.

  اگر باید سوراخ انجام شود، پزشک ناحیه مورد نظر را با سونوگرافی تعیین می کند. سپس سوراخ (یا زهکشی) تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

   

  موارد منع مصرف، خطرات چیست؟

  هیچ گونه منع مصرف یا خطری در ارتباط با این معاینه وجود ندارد.

  موارد منع مصرف و خطرات تنها زمانی وجود دارد که یک سوراخ مرتبط وجود داشته باشد و از جمله موارد این سوراخ باشد (پنوموتوراکس، درد در حین سوراخ کردن، خونریزی). آنها قبل از ژست توسط اپراتور به طور کامل برای شما توضیح داده می شوند.

   

  نتایج معاینه: عوارض احتمالی، پیگیری پزشکی...

  در صورت عدم وجود سوراخ، عوارض جانبی و دستورالعمل خاصی وجود ندارد.

  اگر سوراخ انجام شده باشد، عوارض جانبی و پیگیری به نوع ژست انجام شده بستگی دارد. معمولاً از بیمار خواسته می شود تا چند ساعت دراز بکشد و پس از انجام این عمل رادیوگرافی قفسه سینه گرفته می شود. همه اینها از قبل برای شما توضیح داده خواهد شد.

   

  سونوگرافی قفسه سینه در مددجویار

  علاوه بر بخش های رادیولوژی، بسیاری از بخش ها سونوگرافی قفسه سینه را انجام می دهند، از جمله بخش های اورژانس و احیا و برخی از بخش های ریه.

   

   

   برای ارايه خدمات پزشکی با کادری حرفه ای و با تجربه میتوانید از مدد جو یار کمک بگیرید کافیست با شماره ما تماس بگیرید


  تلفن : 02122851038 02122851039 تلفن همراه : 09192340012 :

  ارتباط در بستر واتساپ با مددجویار
  Close and go back to page
  © شهریور 1401 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد مدد جویار محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو توسط OFOGHIT